آرشیو سخنرانی های امام خمینی قدس سره

آرشیو سخنرانی های امام خمینی

روح الله موسوی خمینی

خانواده

پدر ایشان سید مصطفی موسوی فرزند علامه سید احمد موسوی در ۲۹ بهمن ۱۲۴۱ ه.ش.  در شهرستان خمین به دنیا آمد و در تاریخ اسفند ۱۲۸۱ در راه خمین به اراک مورد سوء قصداشرار قرار گرفت و بر اثر اصابت گلوله در چهل سالگی به شهادت رسید.
هاجر خانم مادر امام خمینی، زنی از خاندان علم و تقوا و فرزند آیت‌الله میرزا احمد خوانساری است. امام خمینی پنجمین ماه عمر خود را با درد یتیمی آغاز کردند و از آن پس مادر و عمه بزرگوارشان، تربیت ایشان را عهده دار بودند.
امام خمینی در سن ۲۷ سالگی ازدواج کردند. همسر ایشان، دختر حاج میرزا محمدثقفی از روحانیون تهران بود. اسامی فرزندان امام به این صورت است: مصطفی، صدیقه (خانم اشراقی)، فریده (خانم اعرابی)، زهرا (خانم بروجردی)، احمد.

شخصیت علمی و فرهنگی

تحصیل در خمین

امام خمینی در همان کودکی درس را آغاز کردند و پس از آن به مکتب رفتند. بعد از اتمام مکتب به مدرسه‌های جدید رفتند و با پایان آن، تحصیل علوم اسلامی را در محضر دایی و برادرشان آغاز کردند.

تحصیل در اراک

سال ۱۳۳۹ ه.ق امام خمینی برای تکمیل تحصیلات خود به واسطه حضور آیت‌الله عبدالکریم حائری یزدی به اراک رفتند. در این دوره در محضر اساتیدی چون شیخ محمدعلی بروجردی و شیخ محمد گلپایگانی تلمّذ کردند.

تحصیل در قم

همزمان با عزیمت آیت‌الله حائری به قم، امام نیز به قم رفتند و در ۲۵ سالگی سطوح عالیه حوزه را به پایان رسانیدند. پس از آن با شرکت در درس آیت‌الله حائری به درجه اجتهاد نائل آمدند. از میان همه اساتید امام آن که بیش از همه روح ایشان را اشباع می‌کرد، درس عرفان نظری مرحوم محمدعلی شاه‌آبادی بود. شش سال، گاه هر روز و گاه هر چند هفته یکبار، نزد او می‌رفتند تا کنار فقه و فلسفه، عرفان را نیز بیاموزدند.

تدریس

امام تدریس کتب فلسفی را در حالی که بیش از ۲۷ سال نداشتند، آغاز کردند و در کنار درس فلسفه به تدریس اخلاق همت گماردند. عمّال رضاشاه برای تعطیلی این درس فشار می‌آوردند که با مقاومت امام به نتیجه نرسیدند اما ناچار شدند برنامه درس اخلاق را از مدرسه فیضیه به مدرسه حاج ملاصادق در منطقه دوردست شهر منتقل کردند. در کنار این‌ها به تدریس دروس فقه و اصول می‌پرداختند.
تدریس علوم منقول و خارج فقه و اصول را در سال ۱۳۲۵ ه.ش. همزمان با ورود آیت‌الله بروجردی به قم آغاز کردند.
در تبعید در شهر نجف هم با اصرار طلبه‌ها درس را آغاز و بهمن‌ماه ۱۳۴۸ درس ولایت فقیه را در ۱۳ جلسه ارائه کردند.

آثار

سیر تالیفی امام از مسائل عقلی آغاز گردیده و در زمینه اخلاقیات، فقه و اصول ادامه یافته است. در حدود ۲۷ سالگی کتاب مصباح‌الهدایه را به رشته تحریر درآوردند که بعضی از علمای بزرگ معاصر بر آن حاشیه زده‌اند. در ۲۹ سالگی شرحی بر دعای ماه رمضان نگاشتند و بعد آن کتاب اربعین حدیث. علاوه بر آن ۲۱ عنوان کتاب دیگر نگارش کرده‌اند که برخی از آن‌ها عبارتند از: اسرارالصلوه کشف اسرار، شرح حدیث جنود عقل و جهل، آداب‌الصلوه، تحریرالوسیله، توضیح‌المسائل، حکومت اسلامی یا ولایت فقیه، مبارزه با نفس یا جهاد اکبر.

حیات سیاسی و اجتماعی

در ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۲۳ و در اوضاع آشفته و فضای آزادی نسبی پس از رضا پهلوی، امام در پیامی به ملت، از قیام برای خدا صحبت کرده‌اند و آن را تنها راه اصلاح دو جهان نامیده‌اند. در همین سال در پاسخ به شبهات کتاب اسرار هزارساله، به رضاخان هم تاختند و در آن ایده حکومت اسلامی و ضرورت قیام برای تشکیل آن را مطرح ساختند.
در دوران مرجعیت آیت‌الله بروجردی امام از طرف ایشان عضو هیات مصلحین بودند که ماموریت اصلاح حوزه را داشت و باعث تحولاتی در حوزه شدند. در مسائل گوناگون مورد مشورت آیت‌الله بودند، مخصوصا مسائل مربوط به حکومت. یک بار در ۱۳۲۹ از طرف آیت‌الله بروجردی برای جلوگیری از اعدام عده‌ای به دیدار شاه رفتند.
در مهرماه ۱۳۴۱ لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی مورد تصویب دولت قرار گرفت که طبق آن سه شرط مسلمان بودن، سوگند به کلام‌الله مجید و مرد بودن رای‌دهندگان و انتخاب‌شوندگان حذف شده بود تا زمینه حضور بهائی‌ها فراهم شود. امام در تلگرافی به عَلَم نوشتند:”مجدداً به شما نصیحت می‌کنم که به اطاعت خداوند متعال و قانون اساسی گردن نهید، و از عواقب وخیمه تخلف از قرآن واحکام علمای ملت و زعمای مسلمین و تخلف از قانون بترسید؛ و بدون موجب، مملکت را به خطر نیندازید؛ والّا علمای اسلام درباره شما از اظهار عقیده خودداری نخواهند کرد.” پیام محکم امام در شرایط آن روز بی‌نظیر بود.

قیام پانزده خرداد

اندکی پس از غائله انجمن‌های ایالتی و ولایتی، شاه برای طرحی با عنوان “انقلاب سفید” اعلام رفراندوم کرد. امام در بیانیه‌ای صریح چهار روز پیش از رفراندوم، آن را مخالف اسلام و قانون اساسی قلمداد کردند.
در فروردین ۱۳۴۲ بعد از حمله ماموران به فیضیه امام در سخنرانی خود از سکوت بزرگان گلایه می کنند:”امروز سکوت، همراهی با دستگاه جبار است”. روز بعد  بیانیه‌ای را منتشر می‌کنند و به صراحت از علما می‌خواهند که تقیّه را رها کنند و می‌افزایند: “من اکنون قلب خود را برای سرنیزه‌های مامورین شما حاضر کرده‌ام.”
در شرایطی که ساواک از سخنرانان برای عدم تعرّض به شاه و اسرائیل تعهّد گرفته بود، امام در عاشورای سال ۱۳۴۲ در سخنرانی خود به شدّت به شاه و دخالت‌های اسرائیل انتقاد کردند. همان شب امام دستگیر شدند و از قم به تهران اعزام شدند. با قیام مردم تهران و ورامین و فشار علما، حکومت مجبور به آزادی ایشان شد.

اعتراض به کاپیتولاسیون و تبعید به ترکیه

۲۱ مهرماه ۱۳۴۳ لایحه کاپیتولاسیون در مجلس تصویب شد. خبر که به امام رسید، پیام هشدارآمیز صادر کردند. امام در ۱۳ آبان‌ماه با چند روز تاخیر به دلیل برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا دستگیر و به ترکیه تبعید شدند. اقامت امام خمینی در ترکیه یازده ماه به درازا کشید.

سال‌های نجف

امام و فرزندشان مهرماه سال ۱۳۴۴ به نجف تبعید شدند. حکومت در نظر داشت امام در حوزه نجف و در فضای دور از سیاست آن منزوی شود. در حالی که امام در طول اقامت در نجف هر روز سه ساعت به زیارت و عبادت در حرم می‌پرداختند اما پیگیری فعالیّت‌های نهضت هم با وقفه‌ روبرو نشد. امام چهار روز پس از ورود به نجف در دیدار با آیت‌الله سید محسن حکیم، وی را به قیام فرا خواندند. فروردین ۱۳۴۶ در اعتراض به لوایحی که قوانین ضد اسلامی داشت به هویدا نامه‌ای با لحن تند نوشتند.

اوج گرفتن نهضت

اول آبان ۱۳۵۶ خبر درگذشت سید مصطفی، فرزند امام، بدون سابقه بیماری موجب حیرت شد. دکتر گفته بود که وی را مسموم کرده‌اند، امام اجازه کالبدشکافی ندادند و در پیامی شرایط کشور را مصیبت بارتر دانستند. لحن پیام امام، شاه را به خشم آورد و دستور داد در مقاله روزنامه اطلاعات به امام حمله کنند. مردم در اعتراض به جسارت به امام، در قم قیام کردند که با سرکوب مواجه شد. شهرهای ایران در چهلم شهدای شهرهای پیشین ملتهب می‌شد و امام برای هر کدام از این اتفاقات پیام می‌دادند.

انقلاب

با اوج گرفتن فعالیت‌های امام، ماموران حکومت عراق خانه امام را محاصره کردند و رفت و آمد به آن را قطع کردند. با افزوده شدن فشارها تصمیم گرفتند که به سوریه بروند. امکانش فراهم نشد، به پاریس رفتند و در پاریس به مصاحبه با رسانه‌های گروهی و تبیین دلائل و برنامه‌های انقلاب اسلامی پرداختند.
امام پس از سال‌ها دوری از وطن، سرانجام ۱۲ بهمن‌ماه ۱۳۵۷ وارد ایران شدند و در ۱۵ بهمن‌ماه بازرگان، را نخست‌وزیر دولت موقّت و مامور تشکیل کابینه کردند. ایشان با صدور اطلاعیه‌ای در مورد حکومت نظامی ۲۱ بهمن، آن را خدعه خواندند و از مردم خواستند که به آن اعتنا نکنند که این اقدام باعث به ثمر نشستن نهضت و پیروزی انقلاب اسلامی شد.

۱۰ اسفندماه، از تهران به قم رفتند تا در آن‌جا مستقر شوند، مردم تا کیلومترها به استقبال آمده بودند. از همان ابتدا بر برگزاری رفراندوم اصرار کردند تا نهایتا در ۱۰ فرودین ۱۳۵۸ مردم در رایی قاطع به جمهوری اسلامی آری گفتند.
در ۲۹ دی‌ماه وصیت‌نامه جدیدشان را نوشتند و آقایان منتظری و پسندیده را وصی خودشان قرار دادند. چند روز بعد به دلیل عارضه قلبی به بیمارستانی در تهران منتقل شدند. نظر پزشکان به جراحی بود، امام مخالفت کردند و قبول کردند که داروها را منظم استفاده کنند. پس از دو ماه، امام بهبود پیدا کردند و پزشکان صلاح ندیدند که دوباره در قم اقامت کنند و تأکید نمودند که در اطراف بیمارستان قلب منزلی برای امام گرفته شود و علاوه بر آن به تشخیص پزشکان الزاماً می‌بایست در شمال تهران که از هوای مناسب برخوردار است سکونت داشته باشند.
در فروردین ۱۳۶۵ قلب امام برای لحظاتی ایستاد، تلاش پزشکان ممکن بود که به نتیجه نرسد اما ناگهان قلب در آخرین شوک بازگشت.

در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۶۸ پزشکان وجود سرطان معده را تایید کردند. در دوم خردادماه امام تحت عمل جراحّی قرار گرفتند. و نهایتا پس از حدود ۱۰ سال رهبری انقلاب اسلامی، شبانگاه سیزدهم خرداد روح امام برای همیشه آرام گرفت.

۱تبریک عید نوروز و اعیاد مذهبى‏۸۲۸۰:۰۳۲آخرین سخنرانی ضبط شده حضرت امام خمینی رحمه الله علیه
۲لزوم مشارکت مردم در بازسازى‏۲,۲۵۴۰:۰۹۷اعضاى هیأت دولت‏
۳ابعاد معنوى ضیافت اللَّه‏۴,۹۵۷۰:۲۰:۴۹شخصیتهاى روحانى، کشورى، لشکرى‏
۴برداشتهاى مختلف از انتظار فرج‏۳,۴۱۸۰:۱۴:۱۵خانواده‏هاى شهدا، اسرا و مبارزان مسلمان‏
۵اقامه عدل، مهمترین انگیزه قیام سید الشهدا۴,۰۳۹۰:۱۶:۵۴ملت ایران‏
۶ابعاد شخصیت حضرت امیر (ع)۲,۷۰۷۰:۱۱:۱۳خانواده‏هاى شهدا، مفقودان، اسرا و جانبازان‏
۷عنایات الهى در پیروزیهاى ملت و اقتدار ملت ایران در جهان‏۳,۲۸۱۰:۱۳:۴۰مسئولان کشورى و لشکرى‏
۸مقصد معرفى حق تعالى با همه اسماء و صفاتش‏۴,۶۰۹۰:۱۹:۲۰مقامات لشکرى و کشورى
۹نیکى در دنیا و آخرت، رسیدن به مقام قرب خداوندى۲,۵۱۵۰:۱۰:۲۴اعضاى دبیرخانه مرکزى و ائمه جمعه سراسر کشور
۱۰فاجعه اسفبار کشتار حجاج در مکه‏۵,۱۷۲۰:۲۱:۴۴اعضاى هیأت دولت‏
۱۱ابعاد شخصیت حضرت امیر (ع)۴,۷۵۸۰:۱۹:۵۸اعضاى شوراى مرکزى و شوراى مرکزى استانها
۱۲حفظ وحدت و اخلاص‏۵۶۴۰:۰۲:۴۶رضایى، محسن (فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامى) و فرماندهان سپاه‏
۱۳لزوم شناخت معنویات و معارف اسلامى‏۱,۴۹۰۰:۰۸:۰۲مشکینى، على (رئیس) و اعضاى مجلس خبرگان‏
۱۴اهتمام در حل مسائل قضا۶۹۶۰:۰۳:۳۱اعضاى شورای عالى قضایى و معاونت این شورا
۱۵تلاش براى حفظ مجلس و حل مشکلات‏۱,۲۲۴۰:۰۶:۳۱نمایندگان مجلس شوراى اسلامى‏
۱۶ضیافت اللَّه در عالم ماده و عالم مثال‏۵,۵۶۸۰:۳۱:۱۴مسئولان کشورى و لشکرى‏
۱۷قداست و میمنت ماه شعبان و رمضان و ادعیه وارده‏۴,۰۳۰۰:۲۲:۲۹اقشار مختلف مردم‏
۱۸معارف و برکات بعثت رسول اکرم (ص)۳,۰۹۰۰:۱۷:۰۸اقشار مختلف مردم‏
۱۹وحدت و برادرى، به پیروى از اخوت رسول اکرم (ص) و حضرت على (ع)۲,۱۳۲۰:۱۱:۴۱ملت ایران‏
۲۰ابعاد و جامعیت شخصیت حضرت امیر (ع) و تکلیف جمهورى اسلامى در قبال مخالفتهاى دشمنان‏۵,۷۴۲۰:۳۲:۱۲مقامات لشکرى و کشورى‏
۲۱انگیزه انقلابها۲,۹۹۹۰:۱۶:۳۷
۲۲تأثیر بیدارى ملت بر تبلیغات دامنه‏دار دشمنان‏۳,۵۵۰۰:۱۹:۴۵
۲۳تثبیت جمهورى اسلامى و عدم وابستگى به فرد یا افراد‏۱,۳۸۸۰:۰۷:۲۷
۲۴تأثیرگذارى و تأثیرپذیرى در مسئولیت سیاسى- اجتماعى‏۳,۲۹۷۰:۱۸:۱۹
۲۵پیام غدیر، ولایت و حکومت‏۶,۹۱۹۰:۳۸:۵۵
سخنرانی های امام خمینی (قدس سره)
ردیفدانلودحجم (KB)زمانموضوع
۱دانلود۱۸۳۰:۰۱:۱۴امام باقر (ع)
۱دانلود قسمت اول۳۰۰:۰۰:۱۳انتخابات و مجلس
۲دانلود قسمت دوم۶۱۰:۰۰:۲۹
۳دانلود قسمت سوم۸۲۰:۰۰:۳۹
۴دانلود قسمت چهارم۱۴۰۰:۰۱:۱۰
۵دانلود قسمت پنجم۱۳۵۰:۰۱:۰۷
۶دانلود قسمت ششم۱۲۷۰:۰۱:۰۳
۷دانلود قسمت هفتم۳۸۰:۰۰:۱۷
۸دانلود قسمت هشتم۷۳۰:۰۰:۳۵
۹دانلود قسمت نهم۶۶۰:۰۰:۳۲
۱۰دانلود قسمت دهم۸۹۰:۰۰:۴۳
۱۱دانلود قسمت یازدهم۷۱۰:۰۰:۳۴
۱۲دانلود قسمت دوازدهم۳۰۰:۰۰:۱۳
۱۳دانلود قسمت سیزدهم۸۰۰:۰۰:۳۹
۱۴دانلود قسمت چهاردهم۴۷۰:۰۰:۲۲
۱۵دانلود قسمت پانزدهم۷۱۰:۰۰:۳۴
۱۶دانلود قسمت شانزدهم۷۹۰:۰۰:۳۸
۱۷دانلود قسمت هفدهم۶۶۰:۰۰:۳۲
۱۸دانلود قسمت هجدهم۹۰۰:۰۰:۴۴
۱۹دانلود قسمت نوزدهم۴۴۰:۰۰:۲۰
۲۰دانلود قسمت بیستم۳۶۰:۰۰:۱۶
۲۱دانلود قسمت بیست و یکم۳۰۰:۰۰:۱۳
۲۲دانلود قسمت بیست و دوم۱۷۰۰:۰۱:۲۵
۲۳دانلود قسمت بیست و سوم۱۶۵۰:۰۱:۲۲
۲۴دانلود قسمت بیست و چهارم۸۴۰:۰۰:۴۱
۲۵دانلود قسمت بیست و پنجم۱۶۱۰:۰۱:۲۰
۲۶دانلود قسمت بیست و ششم۱۵۸۰:۰۱:۱۹
۲۷دانلود قسمت بیست و هفتم۱۵۶۰:۰۱:۱۸
۲۸دانلود قسمت بیست و هشتم۱۵۵۰:۰۱:۱۷
۲۹دانلود قسمت بیست و نهم۱۵۵۰:۰۱:۱۷
۳۰دانلود قسمت سی ام۷۸۰:۰۰:۳۸
۳۱دانلود قسمت سی و یکم۱۴۸۰:۰۱:۱۳
۳۲دانلود قسمت سی و دوم۱۴۸۰:۰۱:۱۳
۳۳دانلود قسمت سی و سوم۱۴۴۰:۰۱:۱۱
۳۴دانلود قسمت سی و چهارم۱۴۳۰:۰۱:۱۱
۳۵دانلود قسمت سی و پنجم۱۴۲۰:۰۱:۱۰
۳۶دانلود قسمت سی و ششم۱۲۶۰:۰۱:۰۲
۳۷دانلود قسمت سی و هفتم۱۲۵۰:۰۱:۰۲
۳۸دانلود قسمت سی و هشتم۹۲۰:۰۰:۴۵
۱دانلود – تفسیر ۱۶,۷۵۹۰:۵۱:۱۱تفسیر سوره حمد
۲دانلود – تفسیر ۲۶,۱۵۹۰:۴۶:۳۸
۳دانلود – تفسیر ۳۹,۶۵۲۰:۱۳:۰۷
۴دانلود – تفسیر ۴۷,۷۶۵۰:۱۶:۳۸
۵دانلود – تفسیر ۵۷,۹۷۰۰:۱۶:۳۸

2 دیدگاه در “آرشیو سخنرانی های امام خمینی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *